Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon Kullanım Rehberi

yazar:

kategori:

Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon parasetamol etken maddesine sahip ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılan şuruptur. Genellikle 6 ila 12 yaş arasındaki çocuklarda kullanılır. 

Calpol 6 Plus, çok düşük yan etki olasılığına sahiptir ve gebelerde, emziren kadınlarda, bebeklerde veya çocuklarda önerilen dozlarda güvenle kullanılabilir.

1. Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon ne için kullanılır?

  • baş ağrısı, kas ağrısı, kulak ağrısı, diş ağrısı gibi ağrı durumlarında
  • soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların belirtilerinin hafifletilmesinde
  • yüksek vücut ateşinin düşürülmesi için
  • hafif ve orta derecede ağrıyı hafifletmek için
  • aşıdan sonra yükselen ateş ve ağrıya karşı

2. Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon nasıl kullanılır?

İlaç şişesini homojen bir görüntü oluşana kadar (yaklaşık 10 saniye) iyice çalkalayın. Sonra, çocuğunuzun yaş ve kilosuna göre Calpol 6 Plus şurubun kendi ölçeği ile (bir ölçek 5 ml) verebilirsiniz. Calpol şurup ölçeğinin nasıl kullanılacağını eczacınıza danışabilirsiniz. Ancak en doğru miktarda doz ayarlaması için enjektör kullanın.

2 aydan küçük bebeklerde doktor reçetesi olmadan Calpol kullanımı tavsiye edilemez. Kiloya göre ateş düşürücü şurup dozunu hesaplamak için ateş düşürücü asistanını kullanabilirsiniz.

2.1. “3 aylıktan küçük” hastalarda Calpol kullanımı:

  1. İki ayın altındaki bebeklerde doktorunuz reçete etmedikçe ağrı kesici/ateş düşürücü şurup kullanmayınız.
  2. Aşılama sonrasında ateşi yükselen 2-3 aylık bebeklerde 60mg parasetamol yani 1 ~ 1,5 ml Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon verilebilir.
  3. 2-3 aylık bebeklerde, aşı dışı nedenlerden dolayı ağrı veya ateş var ise maksimum 2 doz şurup verilebilir. Ateş veya ağrı devam ediyorsa doktorunuza danışın.

2.2. Günlük kullanılabilecek Calpol dozu:

  • 6 yaşın altındaki çocuklar: Bir günde kullanılabilecek maksimum toplam doz, 10-15mg/kg‘dır. Bölünmüş dozlar halinde 4-6 saat ara ile verdiğiniz dozların toplamı kilogram başına 15mg’ı geçmemelidir. 
  • 6 ila 12 yaş arası çocuklar: Bir günde kullanabilecekleri maksimum doz 2 gram parasetamoldür.
  • 12 yaş ve üzeri: Bir günde kullanılabilecek maksimum doz  4 gram parasetamoldür.

Parasetamol dozları (mg) için tabloya bakınız.

2.3. Calpol kullanımı ve doz aşımı:

  • Unutulan dozları dengelemek için çift doz ilaç vermeyiniz.
  • Kullanmanız gerekenden fazla ilaç kullandıysanız hekiminize veya eczacınıza danışınız.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla fazla ilaç verilmesi tehlikeli olabilir. Fazla ilaç etkileri belirgin olmayabilir, ancak ciddi olabilir ve tedavi gerekebilir.
  • Çocuğunuza yanlışlıkla ek bir doz parasetamol vermiş olabileceğinizi düşünüyorsanız, daha fazla vermeden önce en az 24 saat bekleyin.

2.4. Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon hangi hastalıklarda tehlikeli olabilir?

  • Parasetamol veya ilacın içeriğindeki diğer maddelere karşı aşırı duyarlılık (alerji)
  • Anemi (kansızlık)
  • Akciğer hastalığı, astım, bronşiolit
  • Karaciğer veya böbrek sorunları
  • Gilbert sendromu (Karaciğer enzimlerinde yükselme ve geçici sarılık)
  • 6 fosfat dehidrogenaz enzimi eksikliği

Yukarıdaki hastalıklar çocuğunuzda varsa Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

2.5. Calpol 6 Plus 250 mg/5 ml Süspansiyon hangi ilaçlarla birlikte tehlikeli olabilir?

Calpol kullanmadan önce kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlar hakkında lütfen doktorunuza veya eczacınıza bilgi veriniz. İlaçların birbirleriyle etkileşimleri yan etki riskini artırabilir ve ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  • Mide boşalmasını geciktiren ilaçlar (Propantelin vb.)
  • Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Metoklopramid gibi)
  • Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Bazı uyku ve epilepsi ilaçları gibi)
  • Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
  • Varfarin ve kumarin türevi antikoagülanlar (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar)
  • Zidovudin HIV enfekiyonlarının (AIDS) tedavi ve önlenmesinde kullanılan bir ilaç)
  • Domperidon (bulantı-kusma tedavisinde kullanılır)
  • Sarı kantaron (St John’s Wort / Hypericum perforatum) içerikli ilaçlar
  • Kolestiramin içerikli ilaçlar (yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)
  • Tropisetron ve granisetron içerikli ilaçlar (radyoterapi ve/veya kemoterapi alan hastalarda bulantı ve kusmanın önlenmesi amacıyla kullanılır).