Bilaxten 20 mg Tablet

yazar:

kategori:

Bilaxten 20 mg Tablet; bir anti-alerji ilacıdır. Histamin adı verilen bir maddenin etkilerini durdurur ve bu, saman nezlesi ve ürtiker gibi alerji belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

Polen, hayvan tüyü veya ev tozu akarı gibi maddelere maruz kalmak vücudunuzun alerjik semptomlar üretmesine neden olabilir. Burun ve göz astarındaki hücreler, bu maddelerle temas ettiklerinde histamin salgılarlar.

Bu salgılanan histamin, burnunuzda (rinit) ve gözlerinizde (konjonktivit) iltihaplanmaya yol açar ve bu da hapşırma ve gözlerde sulanma gibi semptomlar üretir. Ürtiker, kaşıntılı bir deri döküntüsünün geliştiği bir durumdur. Döküntü, sabun veya deterjan gibi bir maddeye alerji tarafından tetiklenebilir.

Bazı ilaçlar belirli koşullara sahip kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ancak ekstra özen gösterilmesi durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerle Bilaxten kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız.
  • Epilepsiniz varsa.
  • Porfiri adı verilen nadir bir kalıtsal kan hastalığınız varsa.
  • Başka ilaçlar alıyorsanız veya kullanıyorsanız. Bu, reçetesiz satın alabileceğiniz, aldığınız tüm ilaçları ve ayrıca bitkisel ve tamamlayıcı ilaçları içerir.
  • Daha önce başka bir antihistamine veya başka bir ilaca alerjik reaksiyon gösterdiyseniz.
  • Tedaviye başlamadan önce, paketin içinden üreticinin basılı bilgi broşürünü okuyun. Size Bilaxten 20 mg hakkında daha fazla bilgi verecek ve aynı zamanda, onu alarak yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam listesini sağlayacaktır.
  • Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için olağan doz günde bir tablettir (20 mg). Tableti bir bardak su ile yutunuz.
  • Tableti ‘aç karnına’ almalısınız. Bu, dozlarınızı yemekten yaklaşık bir saat önce almanız veya alternatif olarak iki saat sonrasına kadar beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun nedeni, vücudunuzun yiyecekle birlikte alındığında daha az Bilaxten emmesidir, bu da ilacın daha az etkili olduğu anlamına gelir. Tablet almadan önceki bir saat içinde veya sonrasındaki iki saat boyunca meyve suyu (özellikle greyfurt suyu) içmeyin. Yiyecekler gibi meyve suları da Bilaxten 20 mg tableti daha az etkili hale getirebilir.
  • Her zamanki saatinizde bir doz almayı unutursanız, hatırladığınız anda alınız (mideniz boşken aldığınızdan emin olun). Ertesi güne kadar hatırlamıyorsanız, önceki günün unutulan dozunu bırakın ve o gün olması gereken dozu alın. Kaçırılan bir dozu telafi etmek için aynı anda iki doz almayın. 
  • Pek çok insanın sadece semptomları olduğunda antihistamin alması gerekir. Aksi söylenmedikçe, semptomlarınız hafiflediğinde Bilaxten 20 mg almayı bırakmalısınız.
  • Bilaxten 20 mg, uyku hali yapmayan bir antihistamin olarak sınıflandırılmasına rağmen, yine de birkaç kişide uyku haline neden olabilir. Bu size olursa, araç veya makine kullanmayınız ve araç kullanmayınız.
  • Bilaxten 20 mg tablet kullanırken alkol alırsanız, üzerinizdeki etkilerinin farkında olun ve makul miktardan fazla içmeyin. Alkol, antihistaminiklerden kaynaklanan yan etki riskini artırabilir.
  • Bir ameliyat geçiriyorsanız veya herhangi bir tedavi veya test (özellikle alerji testi için ise) varsa, mutlaka bir antihistaminik kullandığınızı söyleyin.
  • ‘Reçetesiz’ herhangi bir ilaç satın alırsanız, bir eczacı ile bunların bir antihistamin ile almaya uygun olup olmadığını kontrol edin. Bunun nedeni, bir dizi başka ilacın yan etki riskini artırabilmesidir.

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkeste görülmese de istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo Bilaxten 20 mg ile ilgili en yaygın olanları içermektedir. İlacınız ile birlikte verilen üretici bilgi broşüründe tam bir liste bulacaksınız. İstenmeyen etkiler, vücudunuz yeni ilaca uyum sağladıkça genellikle düzelir, ancak devam ederse veya sorun çıkarsa doktorunuz veya eczacınızla konuşun.

Ortak bilastinin yan etkileri (bunlar 10 kişiden 1’inden azını etkiler)Bunu yaşarsam ne yapabilirim?
Uykulu hissediyorBu olursa, araç veya makine kullanmayınız ve etkilenmişken araç veya makine kullanmayınız.
Baş ağrısıBol su içiniz ve eczacınızdan uygun bir ağrı kesici önermesini isteyiniz. Baş ağrısı devam ederse doktorunuza bildirin

Tabletlere bağlı olabileceğini düşündüğünüz başka belirtiler yaşarsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

  • Tüm ilaçları çocukların erişemeyeceği ve göremeyeceği yerlerde saklayın.
  • Serin, kuru bir yerde, doğrudan ısı ve ışıktan uzakta saklayın.